Afty jamy ustnej

żółtaczka

Przyczyny powstania aft nie są dostatecznie poznane. Przyjmuje się, że pojawiają się u osób zestresowanych i długotrwale zmęczonych. Sugeruje się, ze afty może spowodować niewłaściwa dieta.

Afty występują początkowo w postaci małych, czerwonawych grudek. Po kilku dniach pojawia się biały lub żółty nalot, który umiejscowiony jest na środku zmiany. Z czasem mogą powiększyć swoją średnicę, stając się jednocześnie bardzo bolesne i wrażliwe na spożywane pokarmy i napoje. U wielu osób pojawiają się problemy z mówieniem. W rzadkich przypadkach pojawia się gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Zazwyczaj mijają samoistnie po upływie kilku dni. Często mają jednak tendencję do nawrotów. Mogą się pojawiać nawet kilka razy w roku. Afty można leczyć zarówno domowymi sposobami, jak i preparatami farmaceutycznymi. Najbardziej polecana jest szałwia. Warto regularnie płukać jamę ustną szałwiowym naparem. Miejscowo można również stosować gencjanę oraz kwas borowy.

Afty w jamie ustnej wymuszają modyfikację diety. Najlepiej unikać spożywania produktów, które działają podrażniająco. Wskazana jest eliminacja owoców cytrusowych, słonych lub kwaśnych potraw, gorących napojów oraz mocno przyprawionych produktów. Warto zadbać także o odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych, ze szczególnym uwzględnieniem witaminy B12, żelaza, cynku oraz siarki.

ProSzkliwo dla dzieci Kalipoz Prolongatum opinie

3 thoughts on “Afty jamy ustnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *