Co to jest krótkowzroczność?

Imigran tabletki

Krótkowzroczność zalicza się do nieprawidłowej refrakcji oka. W prawidłowym oku postrzegany obraz ogniskowany jest na siatkówce. W przypadku krótkowzroczności, obraz powstaje przed siatkówką.

Wyróżnia się dwa rodzaje krótkowzroczności: osiową oraz krzywiznową. W tej pierwszej dochodzi do wydłużenia gałki ocznej. Krótkowzroczność krzywiznowa powstaje na skutek niewłaściwej krzywizny oka.

Podstawowym objawem dolegliwości jest pogorszenie ostrości widzenia. Dotyczy to przede wszystkim tych przedmiotów i obiektów, które znajdują się w dali. Obraz jest wówczas znacznie zamazany. Problemy takie nie występują, gdy krótkowidz ma przed sobą blisko znajdujące się obiekty lub przedmioty. Skala krótkowzroczności określana jest w dioptriach. W zależności od ich wartości, występuje niska, średnia bądź wysoka krótkowzroczność.

Do najczęstszych sposobów leczenia schorzenia zalicza się korekcja okularowa. Wówczas stosowane są soczewki, które działają rozpraszająco. W ten sposób obraz powstaje tak, jak w zdrowym oku, czyli na siatkówce. Coraz popularniejsze są także chirurgiczne metody. Do nich zalicza się m.in. laser, który modeluje krzywiznę rogówki.

Zovirax 200 mg ulotka Oilatum mydło ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *