Guz perlisty
Guz perlisty, znany także pod nazwą perlak, to łagodna zmiana, która rozwija się w uchu środkowym. Wyróżnia się dwa jego rodzaje: wrodzony lub nabyty. Ten pierwszy zlokalizowany jest w okolicy opony miękkiej mózgu oraz kory mózgowej. Guz perlisty nabyty powstaje zazwyczaj w wyniku zapalenia ucha środkowego. Wówczas dochodzi do nadmiernego gromadzenia się złuszczonego nabłonka, który przyczynia się do powstania perlaka.
Perlak objawia się przede wszystkim pogorszeniem słuchu. Nieleczony powoduje nawet utratę słuchu. Chorzy często skarżą się na nawroty zapalenia ucha środkowego. Dokuczliwy może być również ból głowy oraz szumy. Niekiedy występują zawroty głowy, przez co chory miewa niepewny, chwiejny sposób poruszania się.
Diagnostyka perlaka polega przede wszystkim na dokładnym badaniu laryngologicznym. W przypadku wykrycia tej dolegliwości wykonuje się leczenie chirurgiczne. Zazwyczaj operacja składa się z dwóch etapów. W pierwszym usuwany jest guz wraz z tkankami zapalnymi. Po upływie określonego czasu, najczęściej kilku miesięcy, wykonywana jest rekonstrukcja kosteczek słuchowych. Niekiedy, pomimo operacji, następuje nawrót guza perlistego.
Biotene żel opinie Infanrix IPV