Polipy nosa
Polipy nosa pojawiają się najczęściej u osób dorosłych. Praktycznie nie występują u dzieci. Niekiedy wykrywa się ich większe ilości i wówczas taki stan nazywa się polipowatością. Przyczyna ich powstania nie jest w pełni poznana. Przyjmuje się, że niektóre czynniki mogą wpływać na ich rozwój. Są to m.in. predyspozycje genetyczne. Większe ryzyko pojawienia się polipów występuje u tych osób, w których rodzinie zanotowano podobne przypadki. Kolejnym czynnikiem są przewlekłe stany zapalne błony śluzowej nosa. Polipy często towarzyszą też niektórym jednostkom chorobowym, takim jak mukowiscydoza czy astma.
Dotychczas zdiagnozowano trzy rodzaje polipów: obrzękowy, gruczołowy oraz mieszany. O obecności polipów w nosie mogą świadczyć różne dolegliwości. Najczęściej są to problemy z oddychaniem przez nos. Często obserwuje się również zaburzenia drożności nosa oraz trudności z rozpoznawaniem zapachów. U osób posiadających polipy, zazwyczaj stwierdza się obecność wodnistej lub ropnej wydzieliny z nosa. W nocy takie osoby cierpią na bezdech senny, czego konsekwencją jest chrapanie.
Rozpoznanie polipów w nosie odbywa się na podstawie badania laryngologicznego. Służy temu odpowiedni wziernik nosowy. Leczenie polipów odbywa się poprzez stosowanie odpowiednich leków, takich jak glikokortykosteroidy. W przypadku gdy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, zalecany jest zabieg chirurgiczny. Dzięki temu poprawia się drożność nosa.
BENLYSTA 120 mg cena Aquafresh Kids