Choroba Meniere’a

zapalenie wątroby typu B

Choroba Meniere’a dotyczy ucha wewnętrznego. Spowodowana jest przez nadmierną ilość endolimfy, która gromadzi się w uchu wewnętrznym. Konsekwencją tego jest zaburzenie słuchu oraz równowagi. Zazwyczaj choroba ta występuje w jednym uchu. Zagrożenie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Choroba objawia się na kilka sposobów. Często występują napadowe bóle głowy, zaburzenia równowagi. Zazwyczaj współistnieją również nudności oraz wymioty. Podczas choroby pojawiają się szumy w uszach, przez co chory ma trudności ze słyszeniem. Mogą się one nasilać wraz z rozwojem choroby. Część dolegliwości utrzymuje się przez kilka dni. Dotyczy to przede wszystkim zaburzeń równowagi. Większość chorych odczuwa również nadmierną senność.

Diagnostyka tej choroby poprzedzona jest szczegółowym wywiadem. Laryngolog wypytuje się m.in. o częstotliwość bólów głowy, szumy w uszach czy o różne zaburzenia słuchu. Wykonywane są różne badania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Leczenie jest przede wszystkim objawowe. Zażywane są leki, które łagodzą ból. Lekarze zalecają ponadto odpowiednią modyfikacje nawyków żywieniowych, w tym ograniczenie spożywania kofeiny czy alkoholu oraz zaprzestanie palenia papierosów.

ProSzkliwo Wzmacnia Szkliwo Isotrexin

1 thought on “Choroba Meniere’a

  1. Wizyty u laryngologa nic nie dają nie wiem jak powiedzieć lekarzowi że mylnie diagnozuje chorobę z tego co przeczytałem na różnych stronach i forach internetowych. No właśnie mam takie objawy jak: syczenie w uszach, pełność jak by były zapchane czymś w środku, nudności ale bez wymiotów, zawroty głowy trwające od kilku do kilkunastu minut czasami nawet 1h ,po zawrotach lub w trakcie głuchota jak by obok wybuchła petarda. Dzwonienie a raczej pisk/sygnał . Dostać się do lekarza trudno jeszcze trudniej przekazać mu tę informację z obawy przed reakcją lekarza. Doradźcie coś błagam . Jarosław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *